Meny

Event tält: köp eller hyr

Från den lilla gruppen till jätteeventet

Vi är återförsäljare och uthyrare av Tentipis hela sortiment. Eventkåtorna är de tält som vi kanske förknippas allra mest med.
Vi skapar allt från mysiga och rustika vildmarksmiddagar till stora galamiddagar, konferenser, bröllop, sportevenemang mm. 

​Det som gör oss extra unika är vårt breda sortiment av inredning, möbler, värme, golv, ljus och framförallt att vi har förutsättningarna att transportera ut och montera upp utrustningen i princip överallt. Oavsett om tälten ska stå ute på en ö eller ett fjäll. Vi har anpassade fordon som tex: kranbil, specialbyggd bandvagn 206 med kran och flak, lastpråm för sjötransporter, 4-hjuling med bandsats och olika slädar och vagnar samt ett brett urval av olika bussar med släp.  

Nedan presenterar vi våra olika tältmodeller, tillval och förutsättningar.



Nimbus 16
 

Liten tälthatt & vindskydd
Ett vackert och praktiskt tält som är enkelt att montera. Kan kombineras med en eller två vindskydd om kylan tränger sig på. Vi använder oftast tältet som buffétält, omklädningsrum eller som mässmonter.



Cirrus 20

Perfekt för den mindre gruppen
Cirrus 20 är ett praktiskt och bra tält för den lite mindre gruppen. Vi har använt tältmodellen under flera år. Den är otroligt enkel att montera och demontera. Mångsidig med den stora öppningen som går att rulla upp.



Cirrus 40

Lätthanterliga eventtält
Cirrustälten är inte bara smidiga att montera, demontera och transportera. Det är även ett mångsidigt tält som ger roliga möjligheter. Vanlig dragkedjedörr samt två extra dragkejor. Öppnar du dem kan du rulla upp tältduken mellan dragkedjorna till en bred och hög öppning.



Stratus 72 

Ett mångsidigt eventtält
Detta är både vårt största eventtält och det mest mångsidiga tältet.
Tack vare ett mycket smart kilsystem så kan tältets väggar fällas upp så mycket som du önskar.
Det bästa av allt är att tälten går att montera ihop. Det hittills största bygge som vi varit med och byggt bestod av 36st ihopbyggda Stratusar!



Eventtillbehör

Tentipis sortiment
-Uthyrning
Praktiska och kvalitativa tillbehör som ger oss alla en otroligt bra grund för att skapa variationsrika arrangemang. Här finns möbler, värme, väggar, renfällar och lyktor mm



Eventtillbehör

Äventyrsservice sortiment
-Uthyrning
Ett brett sortiment av utrustning som ständigt är under utveckling. Här presenterar vi både unika produkter som vi själva har tillverkat plus ett komplett utbud av tillval som ger oss möjlighet att skapa de olika typer av evenemang som våra kunder önskar.



Transporter & Fordon

I takt med att företaget har växt och vårt mobila arbete har utvecklats så har vi alltid varit måna om att investera i kvalitativa transportfordon av olika slag så att vi på ett säkert och tryggt sätt kan leverera våra åtaganden oavsett om de önskas i stadsmiljö, på en ö eller mitt ute i terrängen.



Referensjobb

Från talltoppar till kristallkronor
Här visar vi olika inspirationsbilder tagna från våra evenemang som visar på vår bredd gällande skapandet av olika miljöer i våra tält.
T ex från välkomstfesten till melodifestivalen, Haglöfs 100års jubileum, VIP on track under skid VM i Falun mm.